Gęsina na Świętego Marcina

Zbliża się 11 listopada a więc dzień Świętego Marcina, który stał się nieoficjalnym świętem amatorów gęsiny. Nieoficjalnie, choć od dawna. Gęś, zawsze bardzo ceniona, od wieków towarzyszyła ważnym świętom.

Od wczesnego średniowiecza podawano ją w Boże Narodzenie, co było dalekim echem, przejętego przez chrześcijaństwo, święta zimowego przesilenia słonecznego. A przecież gęś w naszej kulinarnej historii była codziennością – gęś pieczona z jabłkami, czernina, półgęsek. Wystarczy sięgnąć do starych książek kulinarnych, czy XIX-wiecznych kalendarzy dla pań domu. Na szczęście ostatnio wyraźnie widać powrót do tradycji. Na szczęście, bo przecież gęsina jest zdrowa, ale przede wszystkim pyszna. Łatwo też ją przyrządzić. Przepisów na pieczenie, półgęski, zupy, znajdziemy mnóstwo. Ale to nie wszystko. Gęsina jest wyjątkowo atrakcyjnym towarzyszem dla wina. Być może dlatego jest tak popularna w krajach o wielowiekowej winiarskiej tradycji. I może popularność gęsiny w Polsce rośnie wraz z rozwojem winiarskiej świadomości konsumentów? W każdym razie mięso z gęsi to pole do popisu dla kucharzy i sommelierów.


Doskonałe do gęsi są czyste żywe wina czerwone o owocowym charakterze. Mogą być bardzo młode, jak choćby beaujolais, które również w listopadzie trafia na nasze stoły. W krajach dawnej Cesarsko-Królewskiej Monarchii, czyli Austro-Wegier, najważniejszym świętomarcińskim winem pozostaje blaufrankisch, czy jak wolą Czesi - frankovka. Do klasyki możemy zaliczyć burgundzkie pinot noir czy wina z Bordeaux, nebbiolo z Piemontu lub dobra tradycyjna rioja w starym stylu. W ostatnich latach furorę na Świętego Marcina robią wina od najlepszych polskich producentów. Można tu np. polecić Rondo z Winnicy Spotkaniówka, czy pinot noir od Płochockich. Ale gęś to także zachęta do połączeń mniej oczywistych. Dużą frajdę można mieć popijając półgęsek dobrym rieslingiem czy wręcz szampanem. Krótko mówiąc nadchodzi święto smakoszy.

Forma i zasady zakupu:

  1. Zakup bezpośredni (osobiście) w sklepie firmowym WINKOLEKCJI na ulicy Olkuskiej 7.

  2. Zakup e-mailowy za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie (pod wykazem win) wysłanego na adres sklep@winkolekcja.pl.

W przypadku pytań dotyczących zakupu z wykorzystaniem „Bonu Rabatowego” prosimy o kontakt telefoniczny - 609 900 264 lub e-mailowy sklep@winkolekcja.pl


Dourthe N1 Rouge


cena: 60,00 zł

Dodaj do zamówienia

Felsina Berardenga Chianti Classico


cena: 101,00 zł

Dodaj do zamówienia

Domaine Chanson Bourgogne Pinot Noir


cena: 79,00 zł

Dodaj do zamówienia

Mario Gagliasso Langhe Nebbiolo


cena: 91,00 zł

Dodaj do zamówienia

Winnica Płochockich Pinot Noir


cena: 75,00 zł

Dodaj do zamówienia

Winnica Spotkaniówka Rondo


cena: 75,00 zł

Dodaj do zamówienia

Twoje zamówienie


wino cena jednostkowa ilość butelek