ŚWIĘTUJ CAŁY ROK!

Franciacorta

2023-01-05 00:00:00

fot. Ca`del Bosco

Kiedy w 1984 r. amerykańscy autorzy Sheldon i Paulina Wasserman w książce Sparkling Wine napisali, że w posiadłości Ca`del Bosco wytwarza się jedno z najlepszych win musujących, jakie dane im było próbować, lepsze od wielu szampanów, w winiarskim świecie zapanowała konsternacja. Amatorzy wina rzucili się do map i atlasów szukać nowej ziemi obiecanej, ale o Franciacorcie mało kto wówczas wiedział. Nawet włoscy restauratorzy pytani o wina z tego regionu skłonni byli szukać go raczej we Francji niż we Włoszech.

 

Franciacorta otoczona z trzech stron górami stanowi rodzaj amfiteatru otwierającego się na południe w stronę doliny Padu. Bliskość jeziora Iseo łagodzi wpływ chłodnego górskiego powietrza tworząc enklawę mikroklimatu o charakterze śródziemnomorskim. Polodowcowe gleby są niesłychanie bogate w składniki mineralne. Tworzy to idealne niemal warunki do wytwarzania doskonałych win, także musujących.

Choć takie wina wytwarzano tu od XIII wieku, a opisana w roku 1570 technologia ich produkcji była zaskakująco podobna do stosowanej w Szampanii, to jednak musujące wina z Franciacorty nigdy nie zdobyły rozgłosu porównywanego z szampanami.

Charakterystyczną cechą Franciacorty i zasadniczą różnicą w stosunku do Szampanii jest fakt, że wina powstają tu w niewielkich, kilkudziesięciohektarowych winnicach. Nie ma tu wielkich producentów, odpowiedników francuskich negociants skupujących moszcz lub winogrona z wielu winnic i wypuszczających na rynek miliony butelek. Wystarczy powiedzieć, że tylko Moët-Chandon produkuje więcej butelek, niż wszyscy winiarze z Franciacorty, którzy wytwarzają wina wyłącznie z wyhodowanych przez siebie winogron. Takie wina nie mogą konkurować na międzynarodowym rynku z szampanem, bo jest ich po prostu za mało. Szansą Franciacorty są wina odrębne, niszowe, z wyraźnie zaznaczoną osobowością, reprezentujące najwyższą jakość.

To się z całą pewnością udało, a świadczy o tym właśnie Ca`del Bosco. Posiadłość założona przez Annamarie Clementi, która kupiła dom na wzgórzu Ca`del Bosco z dwuhektarową winnicą. Pierwsze wino wypuszczono na rynek w roku 1972 i od tego czasu Ca`del Bosco utrzymuje niezmiennie najwyższą jakość win oraz reputacje jednego z najlepszych, jeśli nie po prostu najlepszego producenta win z Franciacorty. Obecnie Ca`del Bosco, należące od roku 1994 do Gruppo Zignano, posiada 184 ha doskonale położonych winnic, a zarządza nimi, kontynuując rodzinną tradycję, syn założycielki, Maurizio Zanella.

 

W ofercie Winkolekcji znajdziecie: CA`DEL BOSCO CUVÉE PRESTIGE oraz CA`DEL BOSCO VINTAGE COLLECTION SATÈN, a także CA`DEL BOSCO VINTAGE COLLECTION EXTRA BRUT.

 

 Zobacz również: